Zemědělství je klíčovou součástí lidské civilizace, která zásadně ovlivňuje nejen naši stravu a ekonomiku, ale i samotnou krajinu a životní prostředí. Zemědělství má významný vliv na biodiverzitu, kvalitu půdy, vody a ovzduší.
Kromě tradičních zemědělských činností jako je rostlinná a živočišná výroba, je nutné mít na mysli i podpůrné a související činnosti, které mohou ovlivňovat životní prostředí.
Na následujících řádcích přináší své zkušenosti z praxe v oblasti podnikové ekologie Ing. Jana Blahová ze společnosti GREEN HELP s.r.o., která se zabývá poradenstvím v oblasti ochrany životního prostředí. Společnost GREEN HELP s.r.o. je členem skupiny RMF invest.
„Hned v úvodu je důležité říct, že uvedené povinnosti vyplývají z právních předpisů platných v oblasti ochrany životního a mohou být předmětem kontroly ze strany státních úřadů a kontrolních orgánů,“ upozorňuje Ing. Blahová.
Nakládání s chemickými látkami a směsmi
Jistě každého podniku se týká zacházení s chemickými látkami a směsmi. Kromě povinností stanovených v zákoně č. 350/2011 S., (chemický zákon), v platném znění, je nutné plnit také povinnosti vyplývající z evropských právních předpisů, a to zejména Nařízení ES CLP a Nařízení ES REACH. Kde jsou stanoveny podmínky pro klasifikaci a balení chemických látek a směsí, zejména těch, které jsou klasifikované jako nebezpečné. U nebezpečných chemických látek a směsí je povinností mít k dispozici bezpečnostní list od dodavatele či distributora, kde jsou uvedené všechny informace potřebné k bezpečné manipulaci, zejména pro skladování. Přelévání chemických látek a směsí do jiných, než technických obalů je nepřípustné. Všichni zaměstnanci musí být prokazatelně seznámeni s informacemi uvedenými v bezpečnostních listech. Bezpečnostní listy musí být dostupné a srozumitelné pro všechny. Nakládání s chemickými látkami a směsmi je také provázáno s bezpečností práce, zejména pokud se jedná o přidělování osobních ochranných pracovních pomůcek. Některé chemické látky a směsi, mají přiřazenou třídu nebezpečnosti akutní toxicita kat. 1 nebo 2. V případě používání takto klasifikovaných chemických látek a směsí je povinností mimo jiné pravidelné prokazatelné školení odborně způsobilou osobou a evidence používání.
Vodám závadné látky
V rámci zemědělské činnosti je nutno brát zřetel na závadné látky, které mohou ohrozit kvalitu povrchových i podzemních vod. Kromě nebezpečných chemických látek a směsí jako jsou některé přípravky já ochranu rostlin, oleje a provozní kapaliny pro zemědělské stroje se jedná i například o pohonné hmoty. Některé zemědělské podniky mohou provozovat veřejné i neveřejné čerpací stanice pohonných hmot. Zároveň mohou být závadnými látkami i kapaliny, které na první pohled nemají nebezpečné vlastnosti. Takové kapaliny ale mohou ohrozit zejména kyslíkovou rovnováhu vod. V prostředí zemědělských podniků se jedná například o silážní šťávy, mléko, močovinu, statková hnojiva
a jiné.
V případě, že zemědělský podnik zachází s větším množstvím těchto závadných látek, musí mít zpracovaný a schválený Plán opatření pro případ havárie. Informace z něj je nutné nově ohlásit do systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí ISPOP. Závadné látky bývají skladovány v jímkách či nádržích, jejichž těsnost je nutné ve stanoveném intervalu kontrolovat.
Provozovatel, který zachází s chemickými látkami a směsmi, potažmo závadnými látkami musí provést zařazení objektu dle zákona č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií, v platném znění.
Ochrana vod
Se zemědělskou činností úzce souvisí i hospodaření s vodou. Některé způsoby nakládání s vodami podléhají povolovacímu procesu, který stanoví podmínky a časové omezení nakládání. Mezi nejčastější povolované způsoby nakládání s vodami patří odběr povrchových a podzemních vod, vypouštění odpadních vod, jiné nakládání s vodami, ale i akumulace vod, dále užívání vod pro chov ryb nebo vodní drůbeže, popřípadě jiných vodních živočichů, za účelem podnikání.
Při nakládání s vodami, zejména při jejich odběru a vypouštění, mohou být stanoveny podmínky pro zjišťování kvality vod. Většina způsobů nakládání s vodami podléhá rovněž ohlašovací povinnosti.
Nakládání s odpady
Stejně jako v jiných odvětvích i při zemědělské činnosti vznikají odpady. Základními povinnostmi původce, při jehož podnikatelské činnosti odpad vzniká, je nakládat s odpady v souladu s hierarchií nakládání.
Vzniklé odpady mohou být předávány pouze do zařízení, která jsou určena k nakládání s daným druhem odpadu a mají příslušným krajským úřadem přiděleno tzv. identifikační číslo zařízení, případně obchodníkovi, který je oprávněn k obchodování s daným druhem odpadu. V případě vzniku odpadů musí každý původce vést jejich průběžnou evidenci. Ta slouží jako podklad pro Roční hlášení odpadů, které se podává za kalendářní rok, pokud původce nakládal s více než 100 t ostatních odpadů, nebo s více než 600 kg nebezpečných odpadů.
Mezi další povinnosti v oblasti odpadů patří jejich třídění. Kromě třídění odpadů dle jednotlivých druhů a kategorií, je každá právnická osoba a osoba výdělečně činná povinna umožnit fyzickým osobám, tedy i zaměstnancům, zákazníkům a jiným oddělený sběr komunálních odpadů. Pro tyto odpady, stejně jako pro odpady stavební je nutné mít uzavřenou smlouvu o předání odpadu ještě před jeho samotným vznikem.
V současné době je spuštěn dotační program na výměnu azbestových krytin u zemědělských staveb. „V případě manipulace s odpady s obsahem je nutné dodržovat řadu bezpečnostních opatření. Práci s azbestem je nutné nahlásit na příslušnou hygienickou stanici. Pracovníci manipulující s azbestovými odpady musí být řádně vybaveny OOPP. Vzniklé odpady s obsahem azbestu musí být zabezpečeny, aby nedocházelo k uvolňování nebezpečných vláken do ovzduší. Takto zajištěný odpad může být ukládán pouze na skládkách, které jsou k tomuto účelu určeny. Nebezpečné odpady musí být řádně označeny v souladu s vyhláškou č. 273/2021 S., o podrobnostech nakládání s odpady, v platném znění. Proto je vhodné se obrátit na firmu, která má s takovým odpadem zkušenosti“, upozorňuje Ing. Blahová. Ve skupině RMF invest jsou firmy, které mají zkušenosti a mohou s takovými odpady nakládat.
Další nebezpečné odpady mohou vznikat při souvisejících činnostech, jako jsou údržba a servis vozidel a mechanizačních prostředků.
Ochrana ovzduší
Co se týče ochrany ovzduší, je nutné vyhodnotit, zda jsou v rámci zemědělského podniku provozovány vyjmenované zdroje znečišťování ovzduší. Provozování vyjmenovaných zdrojů znečišťování ovzduší je možné na základě povolení příslušného krajského úřadu. U některých vyjmenovaných zdrojů je součástí povolení provozní řád, některé zdroje pak mohou mít stanovenou povinnost ověřovat kvalitu vypouštěných emisí autorizovaným měřením.
Zdroje, kterých se tyto povinnosti týkají, jsou vyjmenovány v příloze č. 2 zákona č. 201/2012Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění.
Zde jsou vyjmenovány některé zdroje, které jasně souvisí se zemědělskou činností. Další zdroje se ale mohou rovněž vyskytovat, například kotelny, záložní zdroje el. energie, nebo zdroje, které souvisí s přidruženou výrobou, jako kompostárny, zpracování dřeva a jiné.
Další povinnosti
Jednou z dalších povinností je vyhodnocení možného vzniku ekologické újmy. V případě, že je provozována některá z činností uvedených v příloze č. 1 zákona č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě, v platném znění, je nutné zpracovat Základní hodnocení ekologické újmy. Pokud počet bodů získaných v rámci tohoto hodnocení přesáhne 50 bodů, je nutné zpracovat podrobnější dokumentaci.
Zároveň je vhodné zmínit plnění povinností vyplývajících z dohody ADR, která se zabývá přepravou nebezpečných věcí po pozemních komunikacích. Tyto povinnosti se mohou týkat zejména zásobování pohonnými hmotami, přepravy postřiků, hnojiv apod.
Jak všechny povinnosti splnit?
Vzhledem k rozmanitosti odvětví zemědělské výroby, kdy se může jednat o malá hospodářství, stejně tak jako o velké holdingy, které mohou být propojeny například s potravinářstvím, lesnictvím, ale i výrobními procesy, je na místě zmapovat všechny procesy, ke kterým dochází.
„V praxi je přehledným a srozumitelným nástrojem přezkoumání všech činností z hlediska povinností v oblasti životního prostředí. Výsledkem přezkoumání je identifikace všech činností vztahujících se k výše uvedeným povinnostem včetně vyhodnocení, zda jsou v souladu s legislativou.“ Svěřuje svou zkušenost Ing. Blahová. Zároveň dodává: „naše společnost běžně provádí ekologické audity, jejichž výsledkem je zpráva o aktuálním stavu a zároveň jsou zde navržena nápravná opatření“.
Vzhledem k tomu, že rozsah povinností v oblasti ochrany životního prostředí je velký, jak je patrné z výše uvedeného textu, je vhodné spolupracovat s firmou, která se této problematice věnuje.
„Z pohledu poradenské společnosti je nejdůležitější se rozhodnou zjistit skutečných stav a snaha dát věci do pořádku. Jedním z hlavních důvodů, proč věnovat pozornost plnění legislativních povinností v oblasti životního prostředí jsou zejména sankce, které mohou podniky dostat, pokud jsou v případě kontroly zjištěny nedostatky. I v tomto ohledu je dobré nepodceňovat prevenci,“ dodává na závěr Ing. Jana Blahová.
Ing. Jana Blahová, společnost GREEN HELP s.r.o.
Zdroj: Zpravodaj AGRObase, Agrární Komora ČR